Музей ліцею "Світлиця"

"Етнографічний музей Світлиця"

Щоб по-справжньому пізнати свій народ, необхідно вивчати його історію, мову, культуру. І не тільки культуру, створену талановитими архітекторами, художниками, музикантами, письменниками, але й ту, яка впродовж багатьох століть творилася і плекалася в народному середовищі. З цією метою у Харківському ліцеї № 164 засновано етнографічний музей “Світлиця” на базі народознавчих, краєзнавчих та етнографічних джерел, зібраних з різних куточків нашої України. Етнографічний музей для вчителів і учнів є осередком освіти і виховання, який сприяє формуванню у молодого покоління національної свідомості, любові до рідної землі, свого народу, забезпеченню духовної єдності поколінь. Тут проводяться заняття з краєзнавства, народознавства, відкриті виховні години на зразок “Нашому роду нема переводу”, “Моя земля – земля моїх батьків”, “З хлібом і пісня миліша, і хата тепліша”, “Український рушник – символ праці і краси”, “Калино чарівна, калино барвиста”, “Українські вечорниці”, тут зустрічають гостей і проводяться екскурсії. Фонд музею налічує близько 400 експонатів, але історико-краєзнавча, пошукова, дослідницька робота учнівського та педагогічного колективу продовжується. Із створенням музею значно зросли зацікавленість учнів історичним минулим, звичаями, обрядами, побутом українського народу, інтерес до вивчення окремих сторінок життя і діяльності славних земляків: героїв національно-визвольних війн, письменників, діячів науки та культури. І це не дивно, адже головна наша мета – зберегти пам'ять про покоління, оскільки не знаючи минулого, не можна будувати майбутнє. Заходячи до музею, ніби опиняєшся у рідній серцю українській хаті: мальована піч, скриня, дерев'яна колиска, мисник, лави, ослін, жердка для одягу, божниця.

У традиціях української хати ми бачимо прояв творчої наснаги народу, його досвіду, знань і художнього смаку. Наприклад, рушники з вишитими зображеннями голубів, півнів, хрестиків, ромбів були своєрідними оберегами, що захищали людину від злих сил. Вагоме значення мала й кольорова символіка: червоний – любов, жага, світло; чорний – смуток, нещастя, горе; зелений – весна, оновлення, життя. Також у музеї представлені різноманітні вироби з кераміки, дерева, соломи, паперу, дитячі іграшки (“Лялька”, “Коник”), прядильно-ткацькі знаряддя, килими, писанки, ікони, картини, український національний одяг. Тут зібрана науково-методична література, зберігаються фотоальбоми з найвизначнішими подіями шкільного життя, випускниками-медалістами, чисельні нагороди.

Ласкаво просимо до етнографічного музею “Світлиця”!